Raku

Raku

Osud mi přivál do cesty další zajímavou osobnost. Jana Krejzová je keramička, výtvarnice a vůbec taková duchovní bytost. Jení specialitou je výroba keramiky starobylou metodou raku.
Pokusil jsem se zachytit nezachytitelné na pár obrázcích.

Potěšení a radost
Keramika raku úzce souvisí s japonskými čajovými obřady. Tak, jak se pomalu utvářel a vyvíjel čajový obřad, tak byly formovány i požadavky na nádoby používané k pití čaje – čawany. Vývoj čajového obřadu vrcholí v 15. a 16. století tvorbou tří velkých čajových mistrů Murata Šukóa, Takena Džoóa a Sen no Rikjúa, který dovádí čajový obřad až k naprostému vrcholu a formuluje pojem WABI jako jeden z hlavních estetických konceptů vrcholného japonského středověku. V tomto okamžiku se pod jeho estetickým vedením z rukou hrnčíře Čódžiróa rodí první čajová raku miska.
Čajová miska v sobě odrážela čtyři základní principy čajového obřadu.

WA – harmonie, KEI – pokora, SEI – čistota, DŽAKU – klid

Je to upřednostňování nedokonalých, asymetricky nepřesných a neúplných tvarů, tlumených barev a tmavších odstínů. Je to upřednostňování všeho, co nese stopy stáří, všeho rustikálního a hrubého. Je to požadavek svobody a přirozenosti, je to ale i návrat k tradici, přírodě a snovému bytí. Tak vznikly čawany, které byly tvarovány bez pomoci hrnčířského kruhu, a tak bylo vyhověno principu hledání dokonalosti v nedokonalém.
(převzato z www.raku.cz)

Fotky

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..