Pearl Jam v Sazka aréně

Tak jsem měl včera vánoce. Přijela jedna z nejlepších koncertních kapel planety.


Pearl Jam

Pearl Jam jsou v mé top ten na nejvyšších pozicích. A po včerejším koncertě tam ještě dlouho zůstanou.
Přesně v osm hodin naběhnula předkapela. Tarantula A. D. se zhostili toho nevděčného poslání, ale před hlavní hvězdy se moc nehodili. Hráli v obsazení zpívající bubeník, kytara, a chello-klávesy. Znělo to jako experimenty Pink Floyd kolem roku 1973.

Kolem půl desátý přišli PJ a začali to tam sázet


Pearl Jam
foto archiv Pearl Jam

Moje původní obavy o zvuk vzali za svý, možná proto že jsme seděli na druhý straně přímo proti pódiu nad skyboxama, ale pajďuláci na pódiu byli maličký. Pódium vypadalo skromně až nenápadně a vznášela se nad ním menší osvětlovací rampa.
Zvukaři a osvětlovači disponujou pracovištěm, za který by se memusel stydět velín jaderný elektrárny. Taky světelný efekty, který produkovali jsem ještě nikde neviděl. I kyž je Sazka aréná těžko zvučitelný prostor, zvukař odvedl dobrou práci. Měli jsme nahoře krásný zvuk.

Kapela se do nás pustila s vervou a bez zbytečných okolků. Když Edie promluvil, bylo to lámaně česky, zacož ho diváci odměňovali aplausem. Hrálo se aktuální eponymní album, ale i starší pecky a celou dobu zpívala skoro celá hala. Komunikovali se svým publikem nejen hudbou. Všechny dolní sektory k sezení stály a tančilo se i u stropu. A kapela si to dávala. Edie občas odešel na kraj pódia, tam si dal cigáro a popíjel, kytarista Mike McCready postával na samé hraně pódia a povzbuzoval fanoušky na tribunách k tanci. A na pódiu skotačili jako před patnácti lety. Zdravotní indispozice nebyly na kapele nepoznat.

Znovu jsem si uvědomil, že Pearl Jam čerpají muziku z období, kdy se oddělilo country od rocku a jsou to především skvělé písničky s inteligentními texty a našlápnutou muzikou. A to i když hrál frontman sám na kytaru. Kapela se nepotřebuje schovávat za žádnou oslepující show.

Byl to skvělý zážitek a doufám, že se mi dostane do rukou i video z tohoto koncertu. Rád bych si panáčky prohlídnul z blízka.

Playlist:
Set 1 MFC, Last Exit, Animal, Life Wasted, Elderly Woman Behind The Counter In A Small Town, World Wide Suicide, Insignificance, Marker In The Sand, Unemployable, You Are, Sad, Whipping, Even Flow, Daughter, Alone, Jeremy, Do The Evolution
Přídavek 1:
Dead Man Walking, Man Of The Hour, Nothingman, Leatherman, Better Man(Save it for Later), Alive
Přídavek 2:
Bu$hleaguer, Comatose, Given To Fly, Rockin‘ In The Free World, Yellow Ledbetter

Fotogalerie z tour na stránkách Pearl Jam

Recenze na idnes

Report novinky
Recenze na Aktuálně
Recenze Lidovky

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..